Image 17

Kolejna Gala programu Działaj Lokalnie już za nami!

Kolejna Gala programu Działaj Lokalnie już za nami!

Kolejna Gala programu Działaj Lokalnie już za nami!

25 lutego 2020 r. w sali konferencyjnej Hotelu Basztowy spotkali się grantobiorcy, społecznicy, wolontariusze, a także samorządowcy wspierający program, przedstawiciele mediów i świata nauki. Jak co roku Gala była okazją do podsumowania rocznej edycji Programu i zaprezentowania osiągnięć organizacji realizujących projekty społeczne w ramach Działaj Lokalnie.

Program realizowany jest przy współpracy Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce ze środków pochodzących z Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności. W ramach Programu corocznie organizujemy konkursy grantowe w których mogą brać udział organizacje pozarządowe oraz od niedawna grupy nieformalne nie posiadające osobowości prawnej. Co roku kwotą do 6000 zł wspierane jest kilkanaście projektów inicjujących oddolną współpracę grupy mieszkańców na rzecz wspólnego dobra.

W roku 2019 wsparliśmy 14 inicjatyw z terenu powiatu sandomierskiego i opatowskiego. Zakres tematyczny projektów był bardzo szeroki. Odnawianie przestrzeni publicznej małych miejscowości, krzewienie dziedzictwa kulinarnego, szkolenia z ratownictwa medycznego, promowanie pszczelarstwa, ochrona środowiska i propagowanie walorów przyrodniczych naszych „małych ojczyzn” - to niektóre z zagadnień jakimi zajmowali się w ubiegłym roku realizatorzy projektów.  Ogółem na realizację grantów przeznaczone zostało 55 000 zł, z których połowa pochodziła z Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności. Pozostałe środki pochodziły z grantów uzyskanych od samorządów Powiatu Sandomierskiego i Gminy Łoniów, a także ze środków własnych naszej Fundacji.

Gala byłą okazją do zaprezentowania przez grantobiorców zrealizowanych inicjatyw. Podczas panelu dyskusyjnego rozmawialiśmy o pracy społecznej, aktywnym obywatelstwie oraz doświadczeniu w pisaniu projektów oraz ich realizacji . Podczas wydarzenia wręczone zostały także nagrody w lokalnej edycji konkursu „Opowiedz…” – dodatkowej możliwości dla realizatorów programu Działaj Lokalnie. Nagrodzono 3 organizacje, które nadesłały najlepsze zdaniem jury prace konkursowe, którymi były 2,5 minutowe filmiki opisujące przebieg realizacji projektów. Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane z grantu Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności. Nagrodzono:

Pierwsze miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich "Nasz Usarzów"
Wyróżnienia: Inicjatywa Działaj Lokalnie, Promowanie Pszczelarstwa, Koło Gospodyń Wiejskich w Czyżowie Szlacheckim

Tradycyjnie Gala obfitowała w wydarzenia towarzyszące i niespodzianki dla uczestników. W tym roku przygotowaliśmy coś zarówno dla ciała jak i dla ducha. Goście mogli spróbować tradycyjnej potrawy – porki, przygotowanej przez Koło Gospodyń Wiejskich z Usarzowa, słodkich przysmaków przygotowanych przez nasz Inkubator Przetwórczy w Dwikozach, zapoznać się z technikami pszczelarskimi przy pomocy ula pokazowego, a także podziwiać galerię zdjęć wykonanych przez podopiecznych Centrum Administracyjnego Domów dla Dzieci i Młodzieży w Łoniowie. Mogliśmy także dowiedzieć się jak funkcjonuje nasz mózg oraz w jaki sposób motywować się do działania dzięki wykładowi dr Małgorzaty Makowskiej – Brzychczyk – Dziekan sandomierskiej filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. W kuluarach Gali odbyło się spotkanie Świętokrzyskiej Federacji Organizacji Pozarządowych „Horyzont”.

Cieszymy się, że z roku na rok nasza Gala cieszy się coraz większą popularnością i zainteresowaniem społeczeństwa oraz mediów. Jest to zarówno dla nas dla nas jak i grantobiorców doskonała okazja do zaprezentowania działań i promowania idei oddolnej współpracy na rzecz dobra wspólnego.

Kolejna Gala Działaj Lokalnie dopiero za rok, ale już dziś zapraszamy organizacje pozarządowe i grupy nieformalne do wzięcia udziału w tegorocznym naborze wniosków grantowych. Nabór planowany jest w kwietniu. O szczegółach będziemy informować za pośrednictwem strony internetowej i naszego fan page na portalu Facebook.  

Tekst: W.Zych
Fot. M. Kwiecień

Inne wpisy

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU GRANTOWEGO - DZIAŁAJ LOKALNIE 2023
04 2023

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU GRANTOWEGO - DZIAŁAJ LOKALNIE 2023

Uprzejmie informujemy o rozstrzygnięciu...

SPOTKANIA INFORMACYJNE Działaj Lokalnie 2023
07 2023

SPOTKANIA INFORMACYJNE Działaj Lokalnie 2023

Szanowni Państwo, Ośrodek...

KONKURS DZIAŁAJ LOKALNIE 2023
24 2023

KONKURS DZIAŁAJ LOKALNIE 2023

Organizacje pozarządowe i grupy...

Kolejny rok z programem Działaj Lokalnie za nami!
02 2023

Kolejny rok z programem Działaj Lokalnie za nami!

28 lutego 2023 r. w sali konferencyjnej...

Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności
Ośrodek Promowania Przedsiębiorczości
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.